Tak naprawdę podcasty możesz nagrywać gdzie chcesz – w domu, w samochodzie, a nawet w podróży. Najważniejsza jest jednak ich jakość. Musisz wiedzieć o tym, że nie tylko od tematyki podcastu, ale też od wrażliwego ucha słuchacza zależy to, czy będzie chętnie słuchał Twoich nagrań. Wyjaśniamy, gdzie najlepiej nagrywać podcasty i dlaczego nagrywanie podcastów w studio przyniesie Ci najwięcej korzyści.
Czy dobra jakość podcastu ma wpływ na odbiór treści?
Chociaż książki nie ocenia się po okładce, to właśnie atrakcyjna grafika okładki często motywuje potencjalnego czytelnika, że po nią sięgnie – chociażby żeby zapoznać się z jej krótkim opisem. Z podcastami jest podobnie, ale nie do końca…
Wybór podcastu przez słuchacza w pierwszej kolejności zmotywowany jest tematyką, następnie oprawą graficzną w formie miniatury, ale następnie jakością nagrań. Wielu odbiorców porzuca słuchanie danego podcastu właśnie z uwagi na kiepską jakość dźwięku. To między innymi z tego powodu nagrywanie podcastów w mieszkaniu, w aucie lub w podróży może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i nie wpłynie pozytywnie na budowanie szerokiego grona słuchaczy. Na jakie aspekty warto zatem zwrócić uwagę przy przygotowaniu do nagrania podcastu?
Nagrywanie podcastów – co ma wpływ na jakość nagrań?
Pomijając kwestie związane ze sprzętem niezbędnym do nagrania podcastu takim jak: mikrofon, słuchawki studyjne, stojak mikrofonowy, czy też interfejs audio, istnieje kilka innych czynników, na jakie musisz zwrócić uwagę, decydując się na nagrania:
Do jednego z kilku najważniejszych elementów, które mają kluczowe znaczenie podczas nagrywania podcastów, zalicza się profesjonalne wytłumienie pomieszczenia. Przestrzeń do nagrań musi być tak zaprojektowana, aby nie było w niej słychać zewnętrznych hałasów, jak np. szczekanie psa sąsiadów czy odgłosy przejeżdżających samochodów. Ważne jest też, żeby dźwięk w pomieszczeniu był dobrze wchłaniany, co pozwoli na uzyskanie jak najlepszej jakości nagrań. W naszym studio taki efekt osiągnęliśmy dzięki wykorzystaniu specjalnych paneli, które absorbują dźwięki – tłumaczy Marcin Łukasik, współwłaściciel studia nagraniowego Studio PLAC.
Na odbiór nagrań duży wpływ ma również profesjonalny montaż podcastu. Decydując się na nagrywanie w studio, nie musisz martwić się ani o odpowiednie otoczenie, ani o sprzęt, ani o oprawę graficzną i montaż. To wszystko możesz mieć w cenie usługi.
To gdzie w końcu nagrywać? W domu, czy w studio?
Nagrywanie podcastów w studio ma wiele zalet, które mogą wpłynąć na jakość nagrania i przełożyć się na pozytywne wrażenia słuchaczy. Po pierwsze, w profesjonalnym studio podcastów możesz zrealizować nagranie w kontrolowanych warunkach akustycznych, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości dźwięku bez zakłóceń zewnętrznych. Co więcej, dobre studio oferuje dostęp do profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego i nagrywającego, co pozwala uzyskać lepszą jakość dźwięku niż w przypadku nagrywania w domowym zaciszu.
Nie musisz inwestować w sprzęt
Kolejnym „za”, które stoi za wyborem studia do nagrywania podcastów, jest brak konieczności inwestowania w profesjonalne narzędzia do nagrywania. Chociaż na samym początku można rozważyć zakup mikrofonu USB, który kosztuje od około 150 złotych – nie zapewni on wysokiej jakości dźwięku. Aby nagrywać podcasty w jakości broadcastowej, warto rozważyć zakup profesjonalnego mikrofonu dynamicznego lub kondensatorowego, preampu, interfejsu audio i słuchawek studyjnych. W takim przypadku koszt całego sprzętu może wynieść od około 1500 złotych do nawet kilku – kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od konkretnych modeli. Korzystając z usług agencji podcastowej, możesz korzystać z najlepszego sprzętu w ramach opłaty za wynajem sali.
W Studio PLAC możesz zarezerwować studio na nagranie 30 minut, 60 minut, 90 minut, 120 minut lub ile tylko potrzebujesz.
Podsumowując – nagrywanie podcastów w studio pozwala na uzyskanie profesjonalnego dźwięku, który będzie wyróżniał się fantastyczną jakością. Będzie wolny od szumów i zakłóceń zewnętrznych. Jednak pamiętaj, że przy nagrywaniu podcastów ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na jakość samej treści i sposób jej prezentacji, ponieważ to one przyciągają słuchaczy i sprawiają, że związują się z Twoimi audycjami na dłużej.